Sklep internetowy – co musisz wiedzieć o jego założeniu

Założenie sklepu internetowego wiąże się z szeregiem formalności, ale w końcu zakładasz go po to, by zarabiać! Zanim zaczniesz prace koncepcyjne, lub już w ich trakcie, warto, byś przeanalizował wszystkie możliwe czynniki prowadzące Cię do sukcesu. 

  1. Jaką platformę wybrać?

W działaniu sklepu najważniejsza jest jego…. stabilność, szybkość działania i płynność zrobienia zakupów. Jeżeli te czynniki nie będą zachowane, a działanie sklepu z łatwością zirytuje osoby nawet o mocnych nerwach, nie odniesiesz sukcesu w e-commerce. Ważny jest wybór idealnej platformy dla swoich potrzeb szczególnie wtedy, kiedy oferujesz szeroki zakres produktów i przez Twój sklep przechodzi wiele transakcji. Dobra platforma, serwer i zaplecze techniczne to pierwsze kroki do zapewnienia stabilności Twojego biznesu.

  1. Ile produktów?

Ile produktów lub usług powinieneś oferować w swoim sklepie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi wiele podmiotów decyduje się jednak na taktykę ostrożnego wprowadzenia ograniczonej liczby produktów do sklepu, a w miarę upływu czasu poszerza asortyment o produkty i usługi, które mogą cieszyć się popytem wśród odbiorców. 

  1. Jak promować sklep?

Minęły już czasy, w których wystarczające było założenie sklepu internetowego i przeciętna dbałość o promocję lub pozycjonowanie. Dzisiaj sklepy potrafią wydać ogromne sumy w ujęciu miesięcznym na działania promocyjne i marketingowe. Ustal swój budżet (lub chociażby widełki budżetowe, których nie chciałbyś przekroczyć) i rozdysponuj między kanały, serwisy i platformy, na których obecna jest Twoja grupa docelowa, złożona z Twoich potencjalnych klientów. 

  1. Jaką wybrać politykę cenową?

Także na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, i w tym punkcie przyda Ci się analizowanie konkurencji pod kątem ich poczynań cenowych. Czy zaczęli promować produkty po zawyżonej cenie, z narzuconą ogromną marżą, czy oferowali usługi za pół darmo, szybko napędzając sprzedaż? Pierwsza opcja może odstraszać potencjalnych klientów, ale pozwala na obniżanie cen i proponowanie częstych promocji (sprzedawca schodzi z marży). Druga opcja może łatwo przyciągnąć odbiorców, ale podwyższenie ceny może spotkać się z ich niezadowoleniem i w efekcie odwróceniem się od marki. Możesz przetestować ten system na wybranej usłudze nie obejdzie się jednak bez analityki i optymalizacji Twojej strategii.

  1. Na jaką komunikację się zdecydować? 

Twój sklep i jego komunikacja powinny być maksymalnie spójne. Zaplanuj komunikaty, towarzyszące Twojemu sklepowi, hasło reklamowe, przyciągającą uwagę nazwę i logotyp, księgę znaku i brandbook, mini press kit z informacjami o Twoim sklepie, banerami reklamowymi i logotypami w różnych formatach. Z takim zapasem informacji możesz pomyśleć o promocji, na przykład przy wykorzystaniu PR, notek prasowych, influencer marketingu, marketing automation czy publikacji linii komunikacji w mediach społecznościowych.

  1. Jak docierać do grupy docelowej?

Musisz przeanalizować, gdzie pojawia się Twoja grupa docelowa, gdzie jest aktywna, co lubi, jakie są jej zainteresowania, oczekiwania, potrzeby i obawy. Po zidentyfikowaniu grupy docelowej podziel ją na segmenty i przygotuj persony zakupowe. To pomoże Ci w doborze usług i kanałów promocji (jeśli Twoi odbiorcy są aktywni na Facebooku, możesz działać w obrębie profilu Twojej marki, profilu prywatnego, grup czy wydarzeń! Testuj wszystkie możliwe rozwiązania i wybierz to, które działa najlepiej). 

  1. Jak działa konkurencja?

Prawdziwą kopalnią wiedzy i inspiracji może być… konkurencja, która mogła przetrzeć już szlaki promocyjne czy rozwiązania w sklepie. Przeanalizuj jej działania i ich odbiór przez grupy docelowe. Wykorzystaj nową opcję na Facebooku, pozwalającą na podejrzenie kreacji reklamowej każdej marki nawet tej, przy której nie mamy żadnych uprawnień administracyjnych. Nie kopiuj konkurencji, kopiowanie zostanie szybko wyłapane przez odbiorców i może sprawić Ci więcej szkody niż pożytku. Zamiast tego przeanalizuj kreacje konkurencji, inspiruj się jej dobrymi zagraniami i ucz się na jej błędach!

  1. Programy partnerskie i lojalnościowe

Założenie sklepu z produktami i usługami może wiązać się także z zainteresowaniem wszelkiego rodzaju programami partnerskimi, lojalnościowymi i referral. Zanim zdecydujesz się na uczestnictwo w wybranym przez Ciebie programie, dokładnie przeanalizuj warunki dołączenia do niego i poczytaj opinie o programie w Internecie. Szczególnie dokładnie zapoznaj się z prowizjami. 

To najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy założeniu strony ze sklepem internetowym. Oczywiście, liczyć może się znacznie więcej rzeczy: umiejętności organizacyjne, odpowiednie zasoby ludzkie i czasowe do obsługi sklepu, ustalenia i konsultacje logistyczne czy sposoby wysyłki, które też będą grały istotną rolę w sklepie. Warto jednak najpierw dopilnować kwestii technicznych i samej istoty sklepu, celu i założonych targetów, a następnie dograć szczegóły, także logistyczne.