Sklep internetowy – co musisz wiedzieć o jego założeniu

Założenie sklepu internetowego wiąże się z szeregiem formalności, ale – w końcu – zakładasz go po to, by zarabiać! Zanim zaczniesz prace koncepcyjne, lub już w ich trakcie, warto, byś przeanalizował wszystkie możliwe czynniki prowadzące Cię do sukcesu. 

  1. Jaką platformę wybrać?

W działaniu sklepu najważniejsza jest jego…. stabilność, szybkość działania i płynność zrobienia zakupów. Jeżeli te czynniki nie będą zachowane, a działanie sklepu z łatwością zirytuje osoby nawet o mocnych nerwach, nie odniesiesz sukcesu w e-commerce. Ważny jest wybór idealnej platformy dla swoich potrzeb – szczególnie wtedy, kiedy oferujesz szeroki zakres produktów i przez Twój sklep przechodzi wiele transakcji. Dobra platforma, serwer i zaplecze techniczne to pierwsze kroki do zapewnienia stabilności Twojego biznesu.

  1. Ile produktów?

Ile produktów lub usług powinieneś oferować w swoim sklepie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wiele podmiotów decyduje się jednak na taktykę ostrożnego wprowadzenia ograniczonej liczby produktów do sklepu, a w miarę upływu czasu poszerza asortyment o produkty i usługi, które mogą cieszyć się popytem wśród odbiorców. 

  1. Jak promować sklep?

Minęły już czasy, w których wystarczające było założenie sklepu internetowego i przeciętna dbałość o promocję lub pozycjonowanie. Dzisiaj sklepy potrafią wydać ogromne sumy w ujęciu miesięcznym na działania promocyjne i marketingowe. Ustal swój budżet (lub chociażby widełki budżetowe, których nie chciałbyś przekroczyć) i rozdysponuj między kanały, serwisy i platformy, na których obecna jest Twoja grupa docelowa, złożona z Twoich potencjalnych klientów. 

  1. Jaką wybrać politykę cenową?

Także na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, i w tym punkcie przyda Ci się analizowanie konkurencji pod kątem ich poczynań cenowych. Czy zaczęli promować produkty po zawyżonej cenie, z narzuconą ogromną marżą, czy oferowali usługi za pół darmo, szybko napędzając sprzedaż? Pierwsza opcja może odstraszać potencjalnych klientów, ale pozwala na obniżanie cen i proponowanie częstych promocji (sprzedawca schodzi z marży). Druga opcja może łatwo przyciągnąć odbiorców, ale podwyższenie ceny może spotkać się z ich niezadowoleniem i w efekcie odwróceniem się od marki. Możesz przetestować ten system na wybranej usłudze – nie obejdzie się jednak bez analityki i optymalizacji Twojej strategii.

  1. Na jaką komunikację się zdecydować? 

Twój sklep i jego komunikacja powinny być maksymalnie spójne. Zaplanuj komunikaty, towarzyszące Twojemu sklepowi, hasło reklamowe, przyciągającą uwagę nazwę i logotyp, księgę znaku i brandbook, mini press kit z informacjami o Twoim sklepie, banerami reklamowymi i logotypami w różnych formatach. Z takim zapasem informacji możesz pomyśleć o promocji, na przykład przy wykorzystaniu PR, notek prasowych, influencer marketingu, marketing automation czy publikacji linii komunikacji w mediach społecznościowych.

  1. Jak docierać do grupy docelowej?

Musisz przeanalizować, gdzie pojawia się Twoja grupa docelowa, gdzie jest aktywna, co lubi, jakie są jej zainteresowania, oczekiwania, potrzeby i obawy. Po zidentyfikowaniu grupy docelowej podziel ją na segmenty i przygotuj persony zakupowe. To pomoże Ci w doborze usług i kanałów promocji (jeśli Twoi odbiorcy są aktywni na Facebooku, możesz działać w obrębie profilu Twojej marki, profilu prywatnego, grup czy wydarzeń! Testuj wszystkie możliwe rozwiązania i wybierz to, które działa najlepiej). 

  1. Jak działa konkurencja?

Prawdziwą kopalnią wiedzy i inspiracji może być… konkurencja, która mogła przetrzeć już szlaki promocyjne czy rozwiązania w sklepie. Przeanalizuj jej działania i ich odbiór przez grupy docelowe. Wykorzystaj nową opcję na Facebooku, pozwalającą na podejrzenie kreacji reklamowej każdej marki – nawet tej, przy której nie mamy żadnych uprawnień administracyjnych. Nie kopiuj konkurencji, kopiowanie zostanie szybko wyłapane przez odbiorców i może sprawić Ci więcej szkody niż pożytku. Zamiast tego przeanalizuj kreacje konkurencji, inspiruj się jej dobrymi zagraniami i ucz się na jej błędach!

  1. Programy partnerskie i lojalnościowe

Założenie sklepu z produktami i usługami może wiązać się także z zainteresowaniem wszelkiego rodzaju programami partnerskimi, lojalnościowymi i referral. Zanim zdecydujesz się na uczestnictwo w wybranym przez Ciebie programie, dokładnie przeanalizuj warunki dołączenia do niego i poczytaj opinie o programie w Internecie. Szczególnie dokładnie zapoznaj się z prowizjami. 

To najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy założeniu strony ze sklepem internetowym. Oczywiście, liczyć może się znacznie więcej rzeczy: umiejętności organizacyjne, odpowiednie zasoby ludzkie i czasowe do obsługi sklepu, ustalenia i konsultacje logistyczne czy sposoby wysyłki, które też będą grały istotną rolę w sklepie. Warto jednak najpierw dopilnować kwestii technicznych i samej istoty sklepu, celu i założonych targetów, a następnie dograć szczegóły, także logistyczne.