Influencer dla branży diagnostycznej – cz.2
Przedstawiamy kolejne powody, dla których warto rozważyć wykorzystanie influencerów w kampaniach medycznych lub diagnostycznych.
5. Język i kontrowersyjność
Czasami wysokie zasięgi są nie tyle skutkiem ubocznym, co zasługą skrajnej kontrowersyjności, kryzysów czy języka, który trudno zaliczyć do kulturalnych czy wyważonych. O ile takie osoby nadal potrafią zdobyć serce grupy docelowej, a takie akcje zostają zazwyczaj zauważone, to zastanów się, czy chciałbyś przeprowadzać akcje z takimi influencerami? Często też mogą zahaczać oni w swoich treściach o poglądy religijne czy polityczne, dlatego tak istotne jest dokładne sprawdzenie, czy aby na pewno to odpowiednia osoba do reklamy produktu. Warto także, choćby pobieżnie, rzucić okiem na prywatny profil wybranego influencera – nie namawiamy do inwigilacji, ale dobrze wiedzieć, z kim nasza marka wchodzi we współpracę, prawda?
6. Kanały influencera w mediach społecznościowych
Influencer coraz rzadziej ogranicza się do publikacji jedynie na blogu, a coraz częściej prawdziwym orężem w jego marketingowej dłoni są profile na platformach społecznościowych. Dlaczego nie możesz bagatelizować tej kwestii w procesie wyboru influencerów do kampanii?
- możliwość dodatkowego, płatnego promowania treści w social media sprawia, że Twoje komunikaty mogą trafić do jeszcze większej grupy docelowej
- niejednokrotnie posty w mediach społecznościowych są częściej komentowane i udostępniane przez odbiorców, cieszą się większym zaangażowaniem i viralnością
- to istotne, dodatkowe działania marketingowe, które wpływają na ostateczny kształt i rezultat kampanii
Przy ustalaniu warunków współpracy warto zaznaczyć konieczność udostępnienia wpisów na platformach społecznościowych. Ich statystyki można łatwo sprawdzić w panelu FB lub przy użyciu zewnętrznych narzędzi (Sotrender, Brand24).
7. Obserwuj rankingi
Nie zalecamy traktowania ich jak wyroczni, ale nie zaszkodzi spojrzeć na listy “najlepszych” influencerów publikowane przez branżowe portale czy raporty zaangażowania i popularności. Mogą wskazać kierunek, w którym powinny podążyć Twoje poszukiwania, influencerów z branży, na których Ci zależy, ale także pokazać blogerów, którzy mają spory potencjał, ale nie są jeszcze angażowani w zbyt wiele akcji marketingowych (chociażby “Nadzieje” z rankingu Jasona Hunta). Słowem – przeglądanie rankingów jest jak najbardziej w porządku i pozwala na porównanie czy znalezienie influencerów. Kierowanie się jedynie miejscami w raportach może sprawić, że się zawiedziesz.
8. Działalność wokół własnej marki
Nie jest to wyznacznik udanej współpracy czy wywróżenie sukcesu kampanii, ale warto wziąć pod uwagę “okołoblogerską” działalność influencerów. Czy są zapraszani w roli prelegentów na różnego rodzjau eventy czy konferencje? Może angażują się w działania fundacji, są członkami specyficznych społeczności albo wydają książkę czy poczytne artykuły? Czy dana osoba jest influencerem nie tylko dla swojej grupy docelowej, ale i innych influencerów? Czy przeciera ścieżki swoimi kampaniami i porusza ważne tematy, czy ma wyraźny wpływ?
To wszystko składa się na to, jak “głośno” jest o wybranej przez Ciebie osobie – i w jakim kontekście. Rozpoznawalność może mieć niebagatelne znaczenie dla sukcesu kampanii.
9. (drogo)Cenna współpraca
Czasy współpracy barterowej, lub słabo wycenianej, dawno minęły. Teraz influencerzy dysponują rozbudowanym cennikiem swoich usług, które niektórych mogą przyprawić o ból głowy, jeśli nie są oni przygotowani na blogerskie realia i stawki. Budżety marketingowe bardzo rzadko są elastyczne, dlatego weź pod uwagę wszystkie wymienione czynniki i pomyśl dwa razy zanim zakontraktujesz influencera. Zerwanie współpracy czy ustaleń w ostatniej chwili może nie spotkać się z ciepłym przyjęciem i dodatkowo zaważyć na kolejnych propozycjach współpracy z Twojej strony.
Przeprowadzenie efektownej i efektywnej kampanii reklamowej z wykorzystaniem potencjału influencer marketingu nie należy do najłatwiejszych działań marketingowych! Należy pamiętać o wielu rzeczach, wziąć pod uwagę różne czynniki i przeanalizować zróżnicowane zmienne. Kilka minut powierzchownego researchu może nie wystarczyć do tego, by wybrać zestaw odpowiednich influencerów.
Co kampanie dają marce?
- zwiększenie świadomości marki i rozpoznawalności wśród grupy docelowej. dla wielu odbiorców w mediach społecznościowych może być to pierwszy touchpoint
- atrakcyjny launch lub przedstawienie produktu. dedykowana akcja z influencerkami nie tylko zwiększa zasięg, ale i ukazuje markę w atrakcyjnym, nowoczesnym świetle.
- wypromowanie produktu lub usługi – na różne sposoby, w zależności od doboru influencerek
- wartościowy user generated content. dziesiątki pięknych, profesjonalnych zdjęć produktu czy ujęć w różnych ujęciach, których wykonanie w ten sam sposób własnymi siłami byłoby niemożliwe lub niezwykle utrudnione, czasochłonne, pracochłonne i budżetochłonne.