7 narzędzi, które pomogą Ci być bardziej produktywnym

Natłok i ilość pracy często powodują, że człowiek jest zmuszony do planowania i uporządkowywania swoich obowiązków. Na szczęście nie jest z tym sam. Oprócz ofert wielu plannerów czy kalendarzy mamy cały zasób narzędzi, które pomagają nam dokładnie rozplanować pracę. Ale czy tylko tego typu narzędzia poprawiają naszą produktywność? Istnieje wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę, jak np. muzyka, spożywane posiłki i napoje. Przygotowaliśmy dla Was listę narzędzi, którym naszym zdaniem należy się przyjrzeć bliżej. 

brain.fm

Słuchanie muzyki w trakcie pracy często zwiększa naszą produktywność. Ważne jest wówczas, aby była to muzyka, która nam się podoba, ale też nie wpływa negatywnie na nasze skupienie. Nie jest to jedynie ludzki kaprys – badania wykazują, że muzyka bardzo pozytywnie wpływa na pracę naszych mózgów. Dlatego też warto poznać aplikację brain.fm. Znajdziesz tam kilka kategorii muzycznych, np. do utrzymania koncentracji, osiągnięcia stanu relaksacyjnego, czy wyciszającej. Twórca tej aplikacji przez kilka lat badał wpływ muzyki na pracę naszego mózgu. Narzędzie w swojej bazie posiada również wspierające pracę naszej głowy szumy oraz muzykę ambientową.

Coffitivity

Kawa jest chyba najczęściej spożywanym napojem przy pracy. A jeśli należysz do grupy osób, które lubią pracować w terenie, np. w kawiarnii, ale nie zawsze mogą tam przebywać, poznaj aplikację Coffitivity (https://coffitivity.com/). Dzięki niej możesz włączyć sobie kawiarniany gwar – spokojny, niehałaśliwy, który nie wytrąca z koncentracji, a działa gdzieś w tle. Masz do wyboru kilka takich dźwięków, więc możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie i poczuć się w firmowym biurze, czy domu jak w kawiarni. Teraz pozostaje tylko przygotować sobie dobrą kawę i zasiąść przy komputerze.

Wunderlist

Aby żadne zadanie do wykonania nie umknęło z pamięci dobrą praktyką jest robienie sobie listy zadań. Jedną z aplikacji stworzonych specjalnie do tego celu jest Wunderlist (https://www.wunderlist.com/). Aplikacja jest dostępna zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na dowolną przeglądarkę. Dodatkowo jest szansa na integrowanie narzędzia z innymi, jak np. podpinanie plików z Dropboxa, wyświetlanie zadań w Sunrise lub innym kalendarzu, można złączyć się również ze Slackiem i Twitterem. Po uruchomieniu aplikacji przenoszeni jesteśmy do naszych list, które są wyświetlane wg naszych preferencji (np. dzisiaj, tydzień). Swoje zadania możesz oznaczać gwiazdką oraz emoji. Listy można udostępniać innym użytkownikom, którzy mogą je z Tobą współtworzyć. Wprowadzając zadania, możemy do nich dodać wszelkie potrzebne nam dodatkowe informacje.

Trello

Inną aplikacją do tworzenia list zadań jest Trello (https://trello.com/). Hasło aplikacji głosi: “prosta na zewnątrz, z zapleczem pod maską”. Czym to narzędzie różni się od innych tego typu. Najważniejsze zadania do wykonania znajdują się z prawej strony, możemy oznaczać członków danego zadania, etap zaawansowania działań możemy oznaczać różnokolorowymi etykietami. Jeśli potrzebna jest Ci lista podobna do wcześniej wykorzystywanych, wystarczy ją importować. Ważną funkcją jest możliwość ustawienia deadlinu dla siebie oraz innych użytkowników. Nie jest to aplikacja, która nadaje się wyłącznie do działań na małych projektach – idealnie sprawdzi się w długoterminowych pracach. 

Asana

W kwestii wspólnego zarządzania projektem, nieocenionym programem stworzonym do tego celu jest Asana (https://asana.com/). W aplikacji możesz utworzyć wstępny zarys projektu, do którego następnie dołączysz swoich współpracowników. Każde zadanie do wykonania posiada swoje rozwinięcie, w którym możemy wprowadzać notatki, oznaczenia, innych pracujących przy danym projekcie, terminy, a także komentarze do wykonanych zadań. Do jednego projektu możemy dołączyć maksymalnie 30 osób, ale jeżeli potrzebna byłaby większa ilość, należy zwrócić się do supportu Asany. Aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna. Możliwe jest również korzystanie ze skrótów klawiszowych, które jeszcze bardziej ułatwiają pracę. 

Basecamp

Kolejną aplikacją, która jest skierowana specjalnie do zarządzania projektem jest Basecamp (https://basecamp.com/). System pozwala w jasny i przejrzysty sposób zarządzać wieloma projektami. Poza tym posiada wszelkie opcje, które standardowo zawierają programy do panowania nad swoją pracą. Najsilniejszym punktem Basecampa jest edytor dokumentów. Pozwala na pracę wielu osób, z zachowaniem wszelkich wcześniejszych wersji. 

Momentum

Poza planowaniem zadań mamy również aplikacje do wyrabiania dobrych nawyków, jak np. regularne picie wody, czy regularne ćwiczenia. Aplikacja Momentum działa jak motywator. Jej funkcjonowanie jest bardzo proste – wypełniając pola w narzędziu, ustalamy sobie przypomnienie dotyczące danego zachowania i po jego wykonaniu zaznaczamy na zielono. Najważniejsza jest regularność i systematyczność. 

Aplikacji tego typu mamy bardzo dużo, dlatego warto przetestować sobie kilka narzędzi i znaleźć odpowiednie dla siebie. Pewne jest, że takie programy są pomocne w codziennym życiu i na pewno sprzyjają wyrobieniu w sobie nawyków.