6 najbardziej przydatnych narzędzi graficznych

W dobie intensywnego rozwoju multimedialnego, materiały graficzne odgrywają coraz większą rolę. Niemalże każda branża doceniła już przewagę komunikacji wizualnej nad pozbawioną obrazu, treścią. Dzięki możliwościom, jakie dają współczesne narzędzia marketingowe, niemalże każdy przekaz publikowany w Internecie opatrzony jest stosownym zdjęciem lub grafiką. Z badań przeprowadzonych przez Nielsen Norman Group wynika, że grafiki, w tym również zdjęcia produktowe, są skuteczniejsze od tekstu i ułatwiają zapamiętanie reklamy. Podobnie wygląda sytuacja infografik, które w mediach społecznościowych zdobywają dużo więcej reakcji, niż inne formaty postów. Bez wątpliwości materiały graficzne ułatwiają skupienie odbiorcy na produkcie, pomagając tym samym osiągnąć cele sprzedażowe. Dlatego tak ważne jest, aby grafiki publikowane przez markę w Internecie były najwyższej jakości. Co zrobić, gdy nie dysponujemy odpowiedniej jakości zdjęciem? Jak wykonać niezbędną grafikę bez konieczności tworzenia zaplecza graficznego w firmie? Z pomocą przychodzą twórcy internetowych narzędzi, które dzięki nieskomplikowanej obsłudze, ułatwią pracę niejednemu marketerowi. Poniżej kilka aplikacji do tworzenia grafik na potrzeby Internetu, materiałów do druku oraz edycji zdjęć.

Narzędzie #1 Canva.com

Niezwykle proste w obsłudze narzędzie do tworzenia grafik dedykowanych m.in. mediom społecznościowym i prezentacjom. W Canvie można również stworzyć materiały do druku. Program jest wyposażony w większości darmowe elementy do tworzenia grafik. Koszt pozostałych nie przekracza 1$ za sztukę. Dzięki możliwości wykonania projektu w indywidualnym rozmiarze, Canva pozwala na stworzenie całkowicie spersonalizowanych grafik. Dzięki mnogości szablonów, ozdobników, gotowych wzorów, stworzenie estetycznej grafiki jest niezwykle proste. 

Narzędzie #2 Crello.com

Crello.com to narzędzie nazywane często bardziej zaawansowaną siostrą Canvy. Podobnie jak jej poprzedniczka, Crello umożliwia tworzenie grafik w rozmaitych formatach. Innowacją jest tworzenie prostych animowanych postów dedykowanych zarówno Facebookowi, jak i Instagramowi. Narzędzie to, podobnie jak Canva jest niezwykle proste w obsłudze, dzięki czemu możliwe jest szybkie stworzenie praktycznie każdej grafiki, bez względu na jej przeznaczenie.

Narzędzie #3 Youcreo.com

Youcreo.com zostało okrzyknięte polskim bratem Canvy, program doceniony w konkursie Think Big 2016. Narzędzie to daje możliwość samodzielnego projektowania grafik, jak również (już płatnie) skorzystania z indywidualnych projektów zespołu. Dzięki prostej obsłudze i intuicyjnej konstrukcji, wykonanie odpowiedniej grafiki nie zajmuje dużo czasu. Użytkownik otrzymuje do wyboru możliwość tworzenia materiałów przeznaczonych do druku jak i do publikacji w Internecie, z możliwością pobrania grafiki w formacie PDF.

Narzędzie #4 Fotojet.com

Fotojet to przydatne narzędzie do tworzenia projektów graficznych. Jest programem płatnym, miesięczny koszt użytkowania aplikacji nie przekracza 7$, z możliwością darmowego testowania jej przez 7 dni. Narzędzie to skonstruowane jest w podobny sposób, jak Canva, Crello czy Youcreo. Wystarczy wybrać odpowiadający nam format i typ grafiki z dostępnego wachlarza. Program daje nieco większą, niż u poprzedników, możliwość edycji proponowanych szablonów, dodatkowo użytkownik ma też możliwość edycji zdjęć (nałożenie filtru, zmiana jasności zdjęcia, zmiana nasycenia koloru, itp.).

Narzędzie #5 Unfold Stories

Jest to aplikacja na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android. Dzięki niej możliwe jest ułożenie instagramowych stories w jedną historię. Dostęp do zarówno darmowych, jak i płatnych szablonów i fontów jest możliwy bez konieczności zakładania konta. Estetyczna i prosta w obsłudze aplikacja, przyda się każdemu użytkownikowi Instagrama.

Narzędzie #6 Easil.com

Narzędzie do tworzenia grafik na gotowym szablonie będzie pomocne przy tworzeniu materiałów na profile społecznościowe. Sporym ułatwieniem jest znaczna ilość dodatkowych elementów graficznych, przydatnych podczas tworzenia grafik. Każdy z nich można dostosować na potrzeby tworzonych materiałów – edycji podlega kolor elementów, transparentność, rodzaj, układ, jak również wybrana typografia.

Spektrum rozwiązań dedykowanych tworzeniu grafik jest bardzo bogate. Powyżej przedstawiliśmy najbardziej przyjazne użytkownikowi narzędzia, które za sprawą bardzo prostej obsługi, pomogą odświeżyć komunikację marki, przy stosunkowo niewielkim nakładzie czasu, sił i finansów. Każde z opisanych narzędzi oferuje wiele dostępnych formatów grafik, jak również dostosowuje rozszerzenie zapisywanych plików do ich przeznaczenia. Do większości z nich można również zaimportować zdjęcie i wykorzystać je jako element wzbogacający modyfikowany szablon. Takie rozwiązanie może okazać się wyjątkowo korzystne w przypadku, gdy na wykonanie grafiki mamy niewiele czasu, a nie dysponujemy wykwalifikowanym zapleczem graficznym. Wspomniane narzędzia nie wymagają zaawansowanych umiejętności graficznych.